týden 20/10 - 24/10

25.10.2014 18:27

Vážení rodiče milé děti,

 

ač plány mohou být velkolepé, počasí a zejména zdraví velkých skřítků dokáže s programem pořádně zamíchat.

 

Počátkem týdne jsme se ve společnosti Jirky vydali s odrážedli na dlouhou a nutno podotknout i náročnou cestu do školky, kde na nás čekala Ivetka.

Cesta nebyla vůbec obyčejná, neboť na pondělní den připadl den odrážedlový a my měli v plánu překonat vysoký kopec (borůvkovou horu – dle paseky na niž i přes ubývající množství slunečných dnů, lze nalézt sladké plody) a po lesních cestičkách přijet na 12h na zasloužený oběd do Větvičky.

Bylo to snad poprvé, kdy naši skřítci zkoušeli zdolávat na svých pohybovadlech tak příkré stoupání. Pominu-li nástrahy kluzkých, deštěm smáčených odvodňovacích žlabů, musím přiznat, že si děti vedly velice statečně.

Kupříkladu Otík, jež není na rovině sprinterem, ale spíše vytrvalostním jezdcem, jízdu do kopce zvládal hladce.

Jakou odměnou pro děti bylo nalezení domečku, altánku, jež stojí na vrcholu kopce.

Ihned jsme odhodili batůžky a pustili se do objevování okolí. Zahráli jsme si hru, při které tóny xylofonu značily příchod dne, jež je pro mnohá býložravá zvířátka i signálem pro bezpečný pobyt v lese. Jakmile přišla tma a tóny (paprsky Slunce) slábly, přicházeli do lesa noční lovci...

Bylo toho mnoho, na co bychom mohli vzpomínat, možná třeba chytání padajících lístků, jež ztrhávali kapky prudkého deště, nález velkých dinosaurů v hlubokém lese a nesmím zapomenout na zručnost a trpělivost, se kterou skřítci zdolávali nástrahy lesních cest na svých odrážedlech a kolech.

Ten den nás tak vyčerpal, že se některým dětem opravdu asi snadno usínalo a také oběd chutnal více než v jiné dny :-)

Neboť Jirka v pondělí odcestoval nabírat zkušenosti do nedalekého Německa, přišla do školky v úterý Eliška.

Odpolední činnost patřila rukodělné tvorbě, tedy oblékání malovaných postav do pestrobarevných lístků, které jsme našli v okolí školky. Menší děti pracovaly na pískovém lomu, tvořili umělé nádrže a úspěšně při práci spolupracovaly.

Ten kdo přišel ve středu do školky bude dlouho vzpomínat na celodenní koupání v neustávajícím ledovém dešti.

A možná se teď ptáte k čemu, že je takové putování dobré, zda by nebylo lepší sedět doma za pecí a pozorovat ten nečas přes okenní tabulky?

Zeptejte se svých dětí, kolik louží, bláta a dešťových kapek za ten den viděli? Kolikrát se museli převléknout, jak si potom možná více vážily tepla domova, jež často bereme za samozřejmost..

Děkuji tímto i Veronice Leiblové a Vendy, jež ten den byli dětem pevnou oporou.

Když jeden den prší, tak druhý den třeba vysvitne sluníčko, říkali si v duchu jistě některé děti. Ač předpověď počasí na čtvrteční den vypadala velmi podobně, pokusili jsme se program odlehčit a dušičky dětí obohatit o zážitek o mnoho sušší, tedy o pohádku jež se svým názvem spíše hodila k podmínkám, které panovaly venku - „Žabákovo dobrodružství“.

Jak se většina z Vás z vyprávění mohla dozvědět, jedná se o pohádku milou nenásilnou, kde hlavní postavu ztvárnil nenasytný žabák mající velkou zálibu v motorismu.

Pohádka to byla poučná, neboť cestou zpět jsme si uvědomili, že takových Žabáků má Plzeň opravdu hodně...

Děti musím vám poděkovat za to jak jsme zvládli cestu městem plným žabáků a lasiček a také za úsměvy, které jste svým zpěvem vykouzlili na tvářích často zamračených spolucestujících v trolejbusové dopravě..

Do školky jsme ve čtvrtek doběhli opravdu jen na otočku, najedli se a cupitali za rodiči.

V pátek již tolik nepršelo. Při hrách na Sluníčko a kapičky se děti pořádně zahřáli na rychlou cestu do školky, neboť právě tam nás nás už čekali návštěvnice, studentky píšící práci na téma lesních školek a rituálů v nich používaných. V pátek se tedy naše školka opět zapsala do historie.

Ač již deště ubývalo, tepla bylo poskrovnu a tak jsme odpoledne zatopili v maringotce. Děti si sedly okolo kamínek a dlouze bádaly, jak plyne čas nad všemi možnými druhy přesýpacích hodin, které ve školce pro děti máme. Johanka měla dvacetiminutové a ostatní děti pomocí hodin s nižším časovým intervalem zkoušely, kolikrát se ty menší hodiny stihnou přesypat.

 

A co zbytek týdne? On totiž pravidelný nedělní email nyní připadl na středu, protože jak víme byly prázdniny.

 

Zítra tedy ve čtvrtek se Vaše děti mohou těšit na tvoření z keramické hlíny na 1. základní škole. Sraz v 8 h – 8 : 15 h u zadního vchodu do družiny 1. ZS (klub Oáza).

 

V pátek se možná již rovnou vypravíme ráno do Větvičky podívat se jak pracovníci pokračují se stavbou nového domečku pro skřítky Větvíky.

 

Jirka je uzdravuje, má zánět průdušek, budeme si tedy přát ať je mu co nejlépe doma v teple.

 

Odrážedlový den je tentokrát čtvrtek, možná tak tedy snáze překonáme dlouhou cestu mezi školou a Větvičkou.

 

Děkujeme a přejeme pěkný večer

 

Milan a Iveta