První přespávání v dřevojurtě

07.02.2015 13:56

 

ANEB ÚNOROVÁ NOC S OTCI A DĚTMI, maminky s úctou vyloučeny:-)

 

OKEM JIRKOVÝM:

Děti si ubytování v jurtě musely vybojovat. Nejprve se dostat z vězení dutého špalku a pak uvolnit zablokované dveře do jurty (viz foto). Všechny mnou dané překážky překonaly a nakonec mě v jurtě přepraly. To už jsem byl na děti sám a toužebně očekával příchod otců. První do školky přišli Honza s Tomášem. Po otevření dveří jurty spatřili děti, kterak si mne osedlaly. Honza mi oznámil, že jdou připravit dřevo a zabouchl. „Aha, toto znamená akce otců s dětmi,“ pomyslel jsem si. Po zapálení ohně se nakonec každý ujal svého dítěte a já mohl připravit vše na noční přechod Sofronky. Ten měl stoprocentní účast i přežití. Děti při něm získaly pravé křišťálové kamínky a ametisty (skutečně jsou pravé). U srdce mě zahřálo, když jsem slyšel malého Honzíka, jak tátovi před spaním povídal, co všechno při přechodu zažil. To jsem se opravdu vrátil do dětství. Možná si své dobrodružství uchová v paměti celý život, kdo ví. Když přišel čas spaní i pro tatínky, všichni se uložili ke svým dětem. Teda krom Vládi, se kterým jsem strávil noc v nevytopené maringotce.

Jak to tak bývá, na konci každé dlouhé noci vyjde slunce. Nám počasí přálo, a tak po prvním otevření očí bylo z skrz kopuli jurty možné pozorovat slunečním světlem zbarvené špičky stromů. Snídaně od maminek byly předzvěstí brzkého shledání. Po odchodu Radka s Johankou a Matouškem, kteří mi pomohli s úklidem, jsem osiřel a zůstal dlouho ležet v jurtě na podlaze a koukal se kopulí ven. Nakonec jsem i já vydal za svojí maminkou.

 


Přihlášeno bylo 14 dětí a 12 tatínků: 

                        Petr – Justa a Arletka
Ivan – Luki
David – Jáša
Ondřej – Honza
Marek – Bobo ?
Honza – Kubík
Radek – Johanka a Matoušek
Tomáš – Maty
Jirka – Stáník ?
Vláďa – Jula
Vladimír – Veru
Marek – Tonda

 

Postřehy a hodnocení zúčastněných

Radek + Johanka a Matoušek Děkujeme za organizaci prvního ročníku, bylo to super, mně i dětem bylo fajn. A žádný improvizace jsem si nevšiml :-) Děti se o nás dobře postaraly :-) Posílám pár zadumaných fotek s atmosférou idylické snídaně u ohně v - 8 °C, nemáte někdo ještě nějaké? Já jich víc nemám, nějak jsem si tam na ty civilizační hračky nevzpomněl.
Jirka
Zdravím všechny přeživší,
děkuji za účast a podílení se na společném vytváření a utvrzování naší komunity. Věřím, že všechny z vás provázela atmosféra noci po celý sobotní den, otce o nic méně než děti, stejně tak jako mne.
Ondra + Honza o nočním pochodu lesem:
Tohle jsem si popravdě dopředu nedokázal představit a výsledek byl pro mě fakt parádní. Když jsem viděl Honzíka, jak s Kubíkem úplně samozřejmě odchází do tmy, jak bez problémů drží cestu, i když třeba jedna svíčka zhasla, když jsem je z dálky slyšel, jak se rozhodují a povídají si, a to všechno úplně beze známky strachu, přiznávám, že jsem byl na H hrozně hrdý. A byl pro mě velký zážitek vidět, jak dokáže fungovat, když je odkázaný sám na sebe, a že je vlastně hodně "dospělejší", než se mi zdálo. Tohle byl nejsilnější zážitek za hodně dlouhou dobu.
Honza + Kubík Akce se nám moc líbila a rádi si ji zopakujeme. (Kubík chtěl už v pondělí). Lesní bojovka byl výborný nápad a Kuba byl nadšený (hlavně z kamínků).