po týdnu 8/12 - 12/12

14.12.2014 20:26

 

 

Vážení rodiče, milé děti,

 

minulý týden počasí vypadalo jako na draka. Foukal vítr a zpočátku týdne bylo i docela chladno. Hned po svačince jsme se vydali na borůvkovou horu. Jednak proto, že jsme se chtěli pořádným výšlapem příjemně prodýchat a zahřát, jednak proto, že jsme chtěli zjistit, jestlipak ještě v prosinci nepotkáme borůvky. A ejhle! Byly tam! Opravdu! :-)

Měli jsme velkou radost a modré jazyky!

Cestou jsme si házeli podsedáky – ty my máme moc rádi, nejen na sezení ale i na hraní. Házeli jsme co nejvýše, co nejdále....Hráli jsme si různé hry na honěnou, pomáhali jsme Ivetce s kárkou a hlavně jsme si celou cestu zpívali koledy! Pozorovali jsme oblohu a stromy a zrovna prolétávající stíhačky. Na té jsme si pověděli o zajímavém fyzikálním úkazu a tedy, že světlo je rychlejší než zvuk.

 

Na oběd jsme se vrátili do Sofronky, kde na nás čekala Vendy a Marlíček. Pořádně nám vyhládlo, a tak jsme se všichni těšili na oběd. Milan zatím zatopil v kamnech.

 

Minulou středu nás přivítaly první sněhové vločky, a toto úterý jeden z prvních mrazíků zabarvil trávu bílou barvou. Losem byla určena cesta přes oázu a po zadní červené stezce do školky. Svačina proběhla v roztápěné maringotce. Po svačině a krátkém kreslení jsme se vydali na krátkou procházku arboretem najít velkou díru. Mrazíky z rána ustoupily a my se naobědvali venku. Následovala krátká pohádka v teple a zas ven. Hraní kolektivních her se změnilo ve spontánní hraní, velká díra se změnila v auto. Odpolední svačina proběhla v pískové učebně, kde děti objevily spirálu (pravděpodobně pozůstatek Waldorfské slavnosti) i mně se zatočila hlava. (Jirka)

 

Ve středu byl odrážedlový den, ale přesto se nám zachtělo zopakovat si cestu na borůvkovou horu. Některé děti v pondělí totiž nechodí, a jiné chodí jen zpočátku týdne, tak aby si tento zážitek prožilo co nejvíce dětí. Modré úsměvy vašich dětí posíláme v příloze.

Cestou si Justýnka všimla stromu, který měl pod sebou úplně opadanou kůru. Strom nás velmi zaujal, a tak jsme ho chvíli pozorovali a přemýšleli, pročpak má okolo sebe tolik své kůry a kmen zůstal úplně holý. Všimli jsme si, že v kmeni je spoustu děr. Od kohopak? Ano, přeci od datla! Stromek byl pravděpodobně napaden nějakými červíky, což byl švédský stůl pro datly.

 

Čtvrtek ukázal na obloze zlaté žíly mraků jako předzvěst teplejších dnů. Skutečně ten den se většina z nás obešla bez rukavic. Cestou do školky jsme vyšplhali do příkrého svahu, děti se naučily jak se jistit od stromu ke stromu. Stavěli jsme také přístřešky z mechu a klacíků nebo ponča a provázků. Po obědě jsme se ohřáli v maringotce. Vendy s dětmi na zahrádce natrhala bylinky a uvařili jsme si čaj. Na závěr si děti zahrály u vznikajícího hlediště na divadlo a naučily se jak se tleská a uklání.(Jirka)

 

V pátek jsme se vypravili do M-klubu na představení. Bylo o Marii a Josefovi, o anděli Gabrielovi, o narození Ježíška, o Herodovi i o třech králích. Hlavně se nám moc líbilo, že jsme si společně s ostatními mohli zazpívat plno vánočních písniček, a co víc, mohli jsme si i zatančit!

Po představení jsme se nasvačili a hurá do Sofronky!

 

Celý týden nás doprovázela, pro mě moc krásná, knížka, kterou do školky přinesl Matýsek. Je to kniha od Anne de Vries Vypráví dětem, která čtivým způsobem vypráví příběhy z Bible i tak malým dětem, které máme ve školce.

 

s pozdravem Milan&Ivetka