po týdnu 23/3 - 27/03

29.03.2015 21:17

Vážení rodiče,

posíláme ohlédnutí za minulým týdnem.


„Ptáčci, ptáčci a zase ptáčci...“ (Po 23.3.)
V pondělí na nás čekal den plný slunečných paprsků. Vydali jsme se proto k Seneckému rybníku. Cestou jsme se zastavili u pokácených vrbiček. Dětem jsem pověděla, z jakého důvodu byly s největší pravděpodobností pokáceny. Společně jsme se zamysleli, co je to elektrický proud, kde se vyrábí a k čemu ho používáme. A také, jestli bylo nezbytné stromy kvůli elektrickému vedení kácet. 
Po cestě k Senečáku jsme poslouchali ptáčky a snažili se je rozeznat. Myslíme si, že ten nejzvučnější, kterého právě na této cestě stále slýcháváme, je pěnkava, nejsme si ale stále úplně jisti.
Po svačince si děti chvilku pohráli a poté jsme si zahráli hru s kartičkami, na kterých bylo vyobrazeno asi 20 druhů nejrůznějších českých ptáčků. A to nejen to. Kartička se samcem patřila ke kartičce se samičkou. Děti tak měly za úkol hledat vždy opačné pohlaví. A tak se mimo jiné dozvěděly, jak se liší pan žluva od paní žluvy nebo pan páv od pávice. :-)
Během hry a po hře jsme ještě se zájemci prohlíželi ptáčky v atlase a povídali si o nich.
Marcela, Haničky maminka, přinesla do školky krtečky vyrobené z papíru, a děti tak po obědě měly příjemnou tvořivou činnost.
A pak jsme ještě vyráběli lodičku a pouštěli jí na rybníku. Foukal vítr z druhé strany, a tak jsme se šli projít na opačný břeh, kde jsme jí pustili. Doplula skoro do půlky rybníka, když v tom se otočila a připlula k nám. Nechtělo se jí od nás. :-)

„Zase Senečák“ (Út 24.3.)
Slunné počasí a opět Senečák. Spousta her, čtení po obědě. Vendy přišla s pěknou hrou na postřeh. Slunný poklidný den na pláži. Při zpáteční cestě děti překonaly potok pod hrází a zdolaly šikmou stěnu. Cesta zpátky byla nová, poprvé jízda podél trati. Rodiče jsme zaskočili, když jsme přijeli na shromaždiště z druhé strany. A kdyby si nás nevšimla Jůlinka, tak bychom rodičům vpadli do zad.

„Láska je láska, lalala...je jaro“ (St 25.3.)
Ve středu jsme se opět vypravili na Senečák. Po svačině si Milan sedl s dětmi do kroužku a společně se zamýšleli nad pracovními listy s ptáčky z projektu Jaro ožívá (kde jací ptáčci hnízdí, rozeznání jednotlivých ptáčků v letu, co který pták jí). Potom jsme si zahráli hru s těmi samými kartičkami z pondělí. Byla to ale docela jiná hra. Děti si losovaly kartičky a hledaly si navzájem svou druhou polovinu. To některé děti bavilo. Jiné o trochu méně. Například Lukášek chtěl být stále v páru s Honzíkem, což hra bohužel neumožňovala. :-)
Odpoledne jsme sázeli travičku a pouštěli draka. Při odchodu jsme dokonce uviděli, jak se kačer páří s kachničkou.

„Lovec Márlíček“ (Čt 26.3.)
Většinu dne jsme s dětmi měli pocit, že už se stmívá, to nad námi procházeli bouřkové mraky. Zatímco Vendy s holkama řezala proutky kočiček, my kluci při čekání rozbalili svačiny už v Oáze. Děti se nadchly pro pexeso, tedy krom Lindy. Ta dala přednost bahnu v potoce. U svačinového domečku se děti posadily na svah jako v divadle a pozorovaly daňky. V hlavní roli byl Márlíček, který prolezl pod brankou a daňky prohnal. Po příchodu do školky se nám s Vendy děti nejprve schovávaly, a pak navozily opadanou kůru ze stromu na topení.

„Budou Velikonoce“ (Pá 27.3.)
V pátek bylo oblačno a foukal vítr, rozhodli jsme se proto pro cestu lesem přes kopec, kde tolik nefouká. Alespoň jsme mohli navštívit včely. Po cestě jsme zpívali a hráli krátké známé hry. Také jsme si povídali o mláďatech, o kuřátkách, selátkách a telátkách. Děti v tento den byly nějaké hladové, a tak jsme se nasvačili jednou ve svač
inovém domečku a pak ještě na kopci. Potkali jsme plno podbělů. Po obědě, který jsme strávili v Sofronce, jsme tvořili Velikonoční přáníčka. Haničky maminka totiž do školky přinesla bezvadné samolepky. 

Hezký večer.
Iveta