po týdnu 18/11-21/11

23.11.2014 18:44

Za okny chladné podzimní počasí naznačuje, že zima přijde za chvilku.

Všichni se tedy moc těšíme, až bude naše nová dřevojurta hotová, až zatopíme v kamínkách a budeme moci vychutnávat pocit hřejivého domova při společných hrách a odpočinku.

 

Uplynulý týden začínal netradičně v úterý. Tato změna vyvedla z míry skřítka Milana, a tak mnozí z Vás neměli jasno, kdy že vlastně mají odrážedla do školky přivézt.

Mám velikou radost z toho, že se osvědčilo nové místo pro ranní a odpolední setkávání rodičů s malými skřítky. Nakonec tedy z nepříjemné situace, kdy okolo projíždějící stavební technika nepřímo ohrožovala malé děti, vznikl nový zvyk a jak říká stará moudrost, na všem špatném je vždy i něco dobrého. Našli jsme tedy klidné a příjemné místo, kde si mohou děti bezpečně hrát a setkávat se.

 

Úterní ráno všechny přivítal vytrvalý déšť. Za doprovodu Jirky a Vendy se děti hned ráno vydaly na cestu do „suchého“ zázemí 1. ZŠ, kde našli opět mnoho předmětů, které se v lese nevyskytují.

U Veroniky v družině je mnoho logických her, stavebnic, kostek, a tak mohou i naši skřítci na chvíli zažít opojení z těchto lákadel .

Cestou si děti zahráli „motivační“ hry (cukr, káva, limonáda, zvířátkové pexeso atd..), aby se vysíleni z dlouhé cesty ve školce naobědvaly.

Lukášek byl na zpáteční cestě tak unaven, že mu nezbylo, než si stopnout okolo projíždějící kárku, která jej na oběd dovezla :-)

 

Středeční ráno bylo pro mnohé dosti zmatené. V programu byla avizovaná návštěva loutkového představení „O statečné princezně Máně“, avšak jak se říká, člověk míní pán Bůh mění, vše bylo nakonec úplně jinak. Herci divadelního souboru onemocněli a představení bylo na poslední chvíli přesunuto na 1.12.2014. Za 14 dni nás tedy možná čekají hned dvě divadelní představení, bude se na co tešit..

Abych se vrátil zpět ke středě. Ráno zpočátku poprchávalo, ale my jsme přesto nebojácně vyrazili lesu vstříc. Za naše rozhodnutí nás les odměnil krásným vzduchem plným vůní borovic a hub. Ve školce jsme zkontrolovali stavební činnost okolo domečku a po té se vypravili pod přístřešek malovat. Ten den byly veškeré obrázky akvarelem, neb voda byla všude.

 

Čtvrtek s sebou přinesl konec deštivých dnů. Během cesty do školky děti vydatně prolézaly nově postavené úkryty, jež vznikly v rámci rekonstrukce vlakové trati. Ve školce dílem probíhaly hornické činnosti na veliké „hroudě“ a dílem výtvarná dílna vedená Vendy. Nakonec se skřítci zapojili společně s Jirkou a Ivetkou do „hodinové“ hry, hrané s 12-ti stěnnými kostkami. Úkolem bylo uvědomit si, řád a rytmus dne. Hru zvládali zejména větší děti s pomocí zvířátkových hodin.

 

V pátek jsme mezi sebe přivítali nového chlapečka Tobíka. Po cestě do školky jsme Tobíkovi zpívali mnoho písniček. V Sofronce si nový chlapeček zpočátku s ostatními dětmi hrál na oblíbené hry (mlsná koza, čaj, rum, bum...děti hry dobře znají a Tobíkovi jej tak mohou snáze předat) a později, když jsme ho chtěli doprovodit při zpáteční cestě k dřevofonu a ukázat mu zajímavá místa Sofronky, nalezli jsme tajuplnou díru do země. K dřevofonu jsme se již nedostali, neboť jsme v lese nalezli velikou hranatou jámu (zemní sondu), do které se děti okamžitě pustily a nebyly k odtržení. Jak tak vydatně kutaly, vyprávěly si různé historky a pohádky. Byl jsem překvapen, co všechno si během práce pověděly a kam znalosti mnohých sahají. V lese jsme objevili záhadné houby, jež vypadaly jak puklé žluté žáby naplněné černým práškem. Jednalo se o přezrálý pestřec, který se vyskytoval téměř na každém kroku. Odpoledne jsem zatopil v maringotce, a tak se část skřítků hřála u kamínek a poslouchala čtení pohádky a většina se vydala s Vendy opět kutat do té záhadné jámy. Když jsem odpoledne přišel k oné jámě, již nebyla hranatá, ale nyní máme v lese veliký kruhový kráter, možná základ dětského domečku..

 

 

Následující týden se, milé děti, můžete těšit na vyprávění o ježečkovi. Povíme si o tom, proč je dobré spinkat a že některá zvířátka spinkají celou zimu. Také se dozvíme, zda ježeček opravdu nosí na bodlinkách napíchnutá jablíčka a co ježečkovi nejvíce chutná.

A co když na podzim najdeme malé ježčí mláďátko? Kam s ním? To vše se dozvíme v příštím týdnu.

 
Milan & Ivetka