po týdnu 1/12-5/12

08.12.2014 20:16

Milé děti, milí rodiče!

 

Minulý týden byl nabitý událostmi. Hned v pondělí jsme se vypravili na Skvrňany do divadla. Představení začínalo až v deset, což bylo skvělé, neboť jsme si ještě stačili zaskotačit na prolézačkách, houpačkách a všelijakých houpacích motorkách a konících, prostě na hřišti v blízkosti M klubu. Pak jsme se nasvačili a spokojeni a natěšeni jsme se šli pohodlně usadit do první řady tohoto skvrňanského divadla. Nemohu vám, páni rodičové, nesdělit své nadšení z toho, jakým způsobem děti představení vnímaly. Místy měly pusy téměř dokořán. :-) Po představení si pak ještě vyskočily na jeviště mezi kulisy a zkoušely opakovat to, co právě před chvilkou uviděly.

 

Po představení jsme se šli proběhnout ven, a protože jsme již při dopolední svačince zjistili, jak lezavo a zimno je, domluvili jsme si s naším kamarádem, který v M klubu pracuje, možnost se naobědvat v jejich zasedačce. Moc se nám tam líbilo, hlavně tedy dětem, které si po obědě ze spousty židlí udělaly prolézačky, a tak jsme M klub raději záhy opustili a přesunuli se na Bolevec. :-)

 

V úterý jsme se sešli na 1.ZŠ, kde nás čekalo zajímavé vyšetření zraku. Počátek týdne byl opravdu nevlídný, a tak jsme zvolili se naobědvat v družině. Po obědě jsme zavítali k Senečáku, kde jsme si zahráli běhavé hry. Poté jsme na chvilku navštívili Medvíďata.

Po svačince nám Ivetka vyprávěla příběh o holčičce a třech medvědech, nad kterým jsme záhy společně diskutovali a polemizovali. Nad tím, jak se zachovala v příběhu holčička, a jak medvídci, a jak by se ve stejné situaci zachovaly jednotlivé děti. Bylo moc zajímavé poslouchat názory vašich dětí. A bylo zajímavé pozorovat, jakým způsobem se každému z nich názory utváří. K závěru pak došla řeč samozřejmě na to, že nejen ježečci, ale i medvídci v zimě spí.

 

Část středečního dne trávily děti s Jirkou a Vendy v družině. Po obědě se šli pak proběhnout a zaskotačit ven. Více se mi o středečním dnu nepodařilo zjistit, jsou to tajnůstkáři. :-)

 

Ve čtvrtek nás čekala keramika, kterou jsme si všichni užili. Po keramice jsme šli do Sofronky, kde jsme se naobědvali. Po cestě nám Milan řekl příběh o Svaté Barboře a o tradici, která Barboru už nějaký čas doprovází. Děvčata, jakmile to zjistila, neváhala, a šla trhat na nejbližší strom větvičky, aby si je doma dala do váziček. Pověděli jsme si, že dříve a i ještě dnes tomu někdo věří, jiný to má ale za pověru a nevěří tomu.

Také jsme si vyprávěli, co to znamená, když někomu říkáme Svatý. A jak se to stane, že si někdo zaslouží, aby se mu tak říkalo.

 

V pátek už bylo počasí podstatně lepší. Bylo tepleji a v sofrončím údolí se povalovala mlha a vlahý vzduch. Hned jsme ucítili potřebu do takových lázní vyrazit. Celý den jsme si užívali lesa a celé jeho přírody. Po svačince nám Milan vyprávěl příběh o Svatém Mikuláši. Poté se nám zachtělo si vytvořit Mikulášskou čepici a hůl. Někdo si vyráběl i masky, přičemž maska čarodějnice byla vytvořena v několika provedeních. Někteří se jakékokoliv výroby a malování dobrovolně vzdali, neboť měli jinou důležitou práci na hromadách hlíny a u potoka. :-)

A přece jen nebylo tak teplo jako v létě, a tak Milan venku zatopil v kamnech, abychom se mohli případně ohřát.

 

 

 

Krásný večer přeje Iveta.

 

P.S.: od Milana mám zprávy, že jurta je uvnitř již krásně osvětlena! Tak to naši kluci dneska zvládli a patří jim velké Děkujem za jistě dobře odvedenou práci!