INFO - nový zákon

09.07.2014 20:51

NOVÝ ZÁKON O DĚTSKÝCH SKUPINÁCH

                    

20. 6. prošel poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení zákon o dětských skupinách.  Je to zákon, který byl dlouho připravován, prezentován (věříme, že i zamýšlen) jako pomoc rodičům, zaměstnavatelům, malým obcím. V podobě, v jaké byl schválen, ovšem výrazně ohrožuje lesní školky.

 

  • zákon platí od září 2014
  • 23. 7. bude zasedat senát ČR, který ještě zákon může změnit nebo zamítnout
  • lesní školky mají rok na to, aby dali do pořádku vše, co neladí se schváleným zákonem

 

Rozumějte, od září 2014 je přípustná péče o děti předškolního věku jen v mateřské škole nebo dětské skupině. Má-li dětská skupina více než 12 dětí, je třeba mít odpovídající zázemí, za které se považuje budova, na 5 dětí 1 WC a umyvadla (ve správné výšce, napojená na vodu), správné metry čtvereční. To tedy nemůžeme splnit.


A vlastně ani nechceme. Vždyť jsme přesvědčení o tom, že "to správné předškolní vzdělávání" nevyplývá ze zázemí, ale z programu a přístupu k dětem. Tím, že jim dáváme možnost být co nejvíce v přírodě, tím, že je jich ve skupině - oproti běžné školce - málo a pedagogové se jim tak můžou opravdu více věnovat... je toho hodně a rodiče našich dětí nejlépe ví, proč k nám děti posílají.


Fakt, že usilujeme o profesionalizaci Větvičky nesouvisí se zázemím, ale s tím, aby rodiče nemuseli za vzdělávání svých dětí zaplatit takový rozdíl oproti státní školce.


Nejen Větvičce hrozí vážné problémy, v ČR je v současné době kolem 3. 000 dětí v lesních školkách. V těch samých lesních školkách, které podporují – na různé úrovni – obce, kraje nebo stát.

 

Chceme vás uklidnit, Větvička pojede dál.
                                    
Budeme bojovat a potřebujeme vaši pomoc. Jakou?

 


Můžete pomoct:

  1. Šířit všemi kanály petici – viz www.e-petice.cz/lesniskolky

  2. Oslovit „své“ mediálně známé osobnosti s návrhem vyjádřit podporu lesním školkám na kameru nebo do tiskových vyjádření Asociace, předběžně domluvit a pokud budou souhlasit, poslat jméno s telefonem Terce Valkounové (tereza.valkounova@lesnims.cz) (Tereza je předsedkyní Asociace LMŠ)
  3. Pokud vás napadá ještě jiná pomoc, sem s ní!


Tolik zatím k aktuálnímu dění. Přejeme všem dobré letní dny.